حدیث هفته: دوست هر كس عقل او و دشمنش جهل اوست. امام رضا (ع)

بسمه تعالی

 در این مقاله قصد داریم به چگونگی عملکرد یک دستگاه ردیاب بپردازیم.

 جهت این امر ابتدا باید بدانیم که هر دستگاه ردیاب از چند بخش تشکیل شده است.

بطور کلی هر دستگاه ردیاب آنلاین از سه بخش اصلی مدار GPS و مدار GSM و بخش پاور (برق) تشکیل شده است. 

1. مدار GPS: 

این بخش که یکی از سه بخش اصلی هر دستگاه ردیاب (چه ردیاب آنلاین چه ردیاب آفلاین) می باشد وظیفه اتصال به ماهواره های اطراف زمین جهت دریافت موقعیت می باشد.

در توضیح چگونگی این عملکرد باید اشاره کنیم که سیستم موقعیت یابی جهانی از دو طریق سیستم GPS (متعلق به کشور آمریکا) و  Glonass (متعلق به کشور روسیه) فعالیت می کند.

(همچنین نوع دیگری از سیستم موقعیت یابی وجود دارد که تحت عنوان AGPS یا LBS شناخته می شود. این مورد نسبت به دو مورد قبل دارای خطای بیشتری می باشد که البته این امر با توجه به نوع موقعیت یابی در این سیستم اجتناب ناپذیر می باشد.)

این بخش از دستگاه وظیفه دریافت موقعیت از طریق ماهواره ها را برعهده دارد. دریافت سرعت دستگاه نیز از همین طریق امکان پذیر می باشد. 

(برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ی موقعیت یابی به «GPS چیست و چگونه کار میکند؟» مراجعه فرماید.)

2. مدار GSM:

این بخش تنها در دستگاه های ردیاب آنلاین موجود می باشد.

در گذشته ها دستگاه های ردیاب آفلاین وجود داشتند که از طریق پورت USB موجود در دستگاه و فلشی که به آن متصل میشد اطلاعات موقعیتی خودرو و دستگاه را بر روی سیستم کامپیوتر در دسترس داشت. 

اما این امر به دلیل لحظه ای نبودن و عدم امکان دسترسی آنی به اطلاعات عملا توجیه ناپذیر بود. به همین دلیل در دستگاه های ردیاب آنلاین مدار GSM اضافه شد تا بتواند از طریق قرار دادن سیمکارت در داخل دستگاه اطلاعات را بصورت آنی و لحظه ای از طریق SMS و از طریق GPRS بر روی گوشی موبایل و یا سرور ارسال می کند و بدین صورت شما قادر خواهید بود در هر لحظه از موقعیت آنی دستگاه مطلع شوید.

3. پاور (برق):

این بخش دستگاه وظیفه ی تامین انرژی مورد نیاز دستگاه را بر عهده دارد. انرژی این بخش از دو طریق برق خودرو (12 ولت ماشین سواری و 24 ولت ماشین سنگین) و باتری داخلی دستگاه (در صورت وجود) تامین می شود.

تا اینجا به بررسی سه بخش اصلی دستگاه پرداختیم. 

ما حصل کار این سه بخش عملکرد ردیابی یک دستگاه ردیاب را برای شما به ارمغان می آورد.

تامین انرژی مورد نیاز، دریافت موقعیت و ارسال اطلاعات سه عملیات پشت سر هم می باشد که هر دستگاه ردیاب انجام می دهد.

سایر امکانات دستگاه همچون خاموش کردن و یا شنود و ... در ذیل وارد فوق قرار میگیرند.